Pytanie o kontuzje, z jakimi zmagają się najczęściej, biegacze zwracają uwagę przede wszystkim na bóle w kolanie. Nie można się temu zresztą dziwić pamiętając, że podczas biegu kolano narażone jest na obciążenie, które nawet ośmiokrotnie przekracza masę ciała samego biegacza. Jeśli bieganie ma mieć sens, stawy muszą funkcjonować prawidłowo. Pomóc może w tym zarówno odpowiednia dieta, jak i suplementacja.
Staw kolanowy i jego działanie
Określenie staw jest używane w sytuacji, w której mamy do czynienia z połączeniem dwóch lub więcej kości. Jeśli ruch kości ma być możliwy względem siebie, wewnątrz stawu kolanowego powinno trzymać je coś, co jest elastyczne. Właśnie taką rolę mają do spełnienia zarówno ścięgna, jak i więzadła. Stanowią one przedłużenie mięśnia.
RZS i dieta dla biegaczy
Niekorzystne zmiany, do których dochodzi w chrząstce mają wiele wspólnego z poważnymi schorzeniami takimi jak choćby reumatoidalne zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów. Warto więc poznać zalecenia wydawane osobom zmagającym się z tymi problemami zwłaszcza, że wspomniane zalecenia z pewnością przydadzą się także biegaczom. Najczęściej mówi się w ich kontekście o stosowaniu urozmaiconej diety, zwraca się jednak również uwagę na to, że dobre rezultaty przynosi zarówno spożywanie ryb morskich, jak i produktów roślinnych, które powinny stanowić podstawę odżywiania. Pomocne okazuje się też zwiększenie ilości przyjmowanego błonnika, a także duży udział warzyw i owoców w diecie.
Można mieć wrażenie, że wspomniane zalecenia są nie tylko doskonale wszystkim znane, ale wręcz banalne, a jednak okazuje się, że z ich przestrzeganiem nadal mamy problemy. Trudno znaleźć uzasadnienie dla takiego podejścia zwłaszcza, że nie brakuje wcale badań potwierdzających, że dieta wegańska i wegetariańska korzystnie oddziałują na problemy ze stawami.
Tabletka – cenne wsparcie
Współcześnie coraz chętniej sięgamy po kapsułki i proszki przekonani o tym, że wzbogacając w ten sposób stosowaną przez siebie dietę, pomożemy naszemu organizmowi. Okazuje się, że nie jest to wcale działanie, które można uznać za nieopłacalne. Suplementacja nie powinna zastąpić dobrych nawyków żywieniowych, które pomagają stawom kolanowym, może jednak skutecznie je wspierać. Wśród składników zawieranych przez najbardziej wartościowe suplementy wymienia się przy tym: wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy C, E oraz D, glukozaminę i chondoitynę. W szczególny sposób rekomendowany jest przy tym sok z kiszonego buraka. Ten wspiera nie tylko stawy, ale i układ odpornościowy.