W ostatnich czasach duży niepokój budzi choroba Hashimoto, o której coraz więcej mówi się w mediach. Jest to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, które charakteryzuje się powolnym rozpadem jej miąższu, co powoduje rozwój jej niedoczynności. Choroby autoimmunologiczne polegają na tym, że organizm zwalcza swoje własne komórki, błędnie uważając je za czynniki obce. Oprócz specjalistycznego leczenia polegającego na dostarczaniu syntetycznych hormonów tarczycy, warto dodatkowo wspomagać walkę z nimi za pomocą suplementów diety.
Choroba Hashimoto częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn i wywołuje objawy takie jak wzmożona senność, rozdrażnienie, stany depresyjne, problemy skórne, obrzęki wodne i trudności w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Są to symptomy w dużej mierze powiązane z dietą, dlatego jej odpowiednie zbilansowanie znacznie poprawia komfort życia chorych. Suplementacja poszczególnych substancji to dobry krok ku złagodzeniu objawów choroby.
Rola suplementów diety w leczeniu choroby Hashimoto
Najważniejszymi mikroelementami, które powinni przyjmować chorzy, są selen, cynk, żelazo i witamina D. To dlatego, że selen jest potrzebny do przekształcenia tyroksyny (T4) w trijodotyroninę (T3), a jego brak może powodować pogłębianie się schorzeń tarczycy. Według badań naukowych suplementacja selenu pomaga zmniejszyć ilość przeciwciał tarczycowych, jednak nie należy przyjmować zbyt dużych dawek przez długi czas. Cynk to pierwiastek, który buduje białka receptorowe dla hormonów T3 i T4. W przypadku jego niedoboru hormony tarczycy nie mogą prawidłowo działać, gdyż nie są wiązane przez receptory i nie wzbudzają odpowiedniej reakcji organizmu. Żelazo natomiast pełni rolę w prawidłowej syntezie hormonów tarczycy, a jego niedobór jest często stwierdzany u chorych – według badań aż 60% z nich brakuje tego pierwiastka.
Bardzo ważną substancją w leczeniu chorób autoimmunologicznych jest witamina D, która zapobiega ich rozwojowi. Zazwyczaj osoby z chorobą Hashimoto mają zbyt niski poziom tego składnika we krwi, a przez to zwiększoną ilość przeciwciał tarczycowych, które uszkadzają ten gruczoł. Niedobory witaminy D są powszechne w populacji Europy Środkowej ze względu na zmniejszoną ilość światła słonecznego, które pobudza jej syntezę, dlatego jej suplementacja jest zalecana profilaktycznie osobom zdrowym w ilości 800-2000 IU dziennie, a w przypadku niedoborów w ilości 4000 IU dziennie.
Wszystkie wymienione składniki można suplementować w postaci wyizolowanej lub pobierać wraz z pokarmem bogatym w daną substancję.
Zioła – źródło cennych substancji
Preparatem ziołowym, który najczęściej zaleca się cierpiącym na chorobę Hashimoto, jest ashwagandha. Roślina ta, znana z tradycyjnej medycyny indyjskiej, pomaga obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jest to ważne dlatego, że jego nadmiar zaostrza symptomy choroby. Oprócz tego, ashwagandha jest dobra na ogólną poprawę samopoczucia, zwalcza lekkie stany depresyjne i stymuluje pracę mózgu, dlatego jest świetnym suplementem dla osób uczących się lub przeżywających stres.