Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w ludzkim organizmie. Odpowiada za metabolizm poszczególnych składników, jest jednak również naturalnym filtrem sprawiającym, że zagrożeniem przestają być dla nas toksyny. Już choćby dlatego należy starannie o niego dbać stosując zdrowe nawyki żywieniowe chroniące przed jego nadmiernym obciążeniem. Przynajmniej raz w roku zalecana jest w tym kontekście dieta oczyszczająca wątrobę.
Kogo powinna zainteresować taka dieta?
Najważniejszym zadaniem, jakie stawia się przed dietą oczyszczającą wątrobę, jest jej odtrucie. Jest to konieczne zwłaszcza, jeśli nasz tryb życia trudno uznać za zdrowy, a do tego mamy skłonność do stosowania nawyków żywieniowych, które trudno uznać za idealne. Pewne grupy osób mogą być więc zainteresowane taką dietą nawet bardziej niż inne. Na pierwszy plan wysuwają się w tym kontekście te z nich, których dieta obfituje na co dzień w przetworzone produkty i ciężkostrawne jedzenie. Kondycja wątroby wymaga jednak uwagi także w przypadku osób, które mają za sobą obciążającą je dietę odchudzającą. Powinny pomyśleć o niej także osoby otyłe i z nadwagą, osoby z podwyższonym cholesterolem, a także ci pacjenci, których problemem jest wirusowe zapalenie wątroby. Dieta oczyszczająca przyda się też tym z nas, którzy mają skłonność do nadużywania alkoholu. Powinny zastanowić się też nad nią te grupy pacjentów, którym podawano leki mogące prowadzić do uszkodzenia wątroby.
Leki i suplementy w diecie
Nawet stosując dietę oczyszczającą wątrobę nie należy zapominać o suplementach i o ogromnym znaczeniu, jakie posiadają. Co przy tym ważne, nie powinno się przyjmować leków, a jedynie produkty ziołowe. Jest ich wiele, można więc stosować nie tylko herbaty ziołowe, ale również napary z ziół. Szczególnie dobrze sprawdza się w tym kontekście sok z kiszonej kapusty imponujący z uwagi na bogactwo szczepów kultur żywych bakterii. Przyjmuje się, że zdrowy człowiek ma w swoim układzie pokarmowym nawet dwadzieścia tysięcy szczepów bakterii. Te wpływają korzystanie nie tylko na jego pracę, ale również na układ odpornościowy, Niestety, brak troski o wątrobę w połączeniu z antybiotykami sprawiają, że liczba ta może spaść nawet do tysiąca, co w pewnym momencie musi odbić się na naszym zdrowiu.
Co jeść?
Eliminacja produktów obciążających wątrobę nie jest wystarczająca. Konieczne jest też uzupełnianie diety o pożywienie mające szczególnie dobry wpływ na ten organ. W tym kontekście najczęściej mówi się o chudym mięsie, oliwie z oliwek, pieczywie pełnoziarnistym, cebuli i czosnku, a także o przyprawach takich, jak choćby imbir i kolendra.